Czym jest „Anchor tekst” i dlaczego jest ważny w pozycjonowaniu stron?

Anchor tekst (znany też jako kotwica) to najczęściej fragment tekstu, pod którym kryje się link prowadzący do wybranej strony internetowej.

Anchorem może być zarówno link tekstowy jak i obrazek czy materiał wideo. Anchor teksty, ułatwiają użytkownikom zrozumienie tego co kryje się pod linkiem, przed jego odwiedzeniem.

Anchor teksty i pozycjonowanie stron internetowych

Jak zapewne wielu z was wie, pozycjonowanie stron internetowych opiera się na dwóch głównych filarach.

Pierwszym z nich jest on-page, w którego skład wchodzą wszystkie działania bezpośrednio na pozycjonowanej stronie internetowej.

Drugim jest off-page, który skupia wszystkie działania poza stroną.

W obu tych filarach mamy do czynienia z linkami. Linki wewnętrzne (on-page) wzmacniają indeksację serwisu i ważność poszczególnych podstron. Linki do serwisu z zewnątrz (off-page) pomagają w określeniu jej popularności w sieci.

Finalnie oba ta elementy są nieodłączną częścią algorytmu Google, który odpowiada za widoczność strony internetowej.

Anchor teksty można podzielić na 2 grupy.

Bezpieczne:

Ryzykowne:

Im więcej dobrych jakościowo linków prowadzi np. do strony www.optimamedia.pl z zewnątrz, tym wyżej będzie ona w wynikach wyszukiwania.

Im więcej linków na ryzykowne (bardziej komercyjne) anchor teksty, tym jeszcze wyższe pozycje strony na frazy zamieszczane w anchor tekstach.

Należy jednak pamiętać tutaj o tym, że stosowanie anchorów z grupy ryzykownej, może prowadzić do nałożenia na serwis kary za sztuczne linkowanie. Oczywiście bez obaw można stosować je w linkowaniu wewnętrznym.

Nie należy całkowicie rezygnować z linków na dokładne lub mieszane anchor teksty. Są one ważną częścią linkowania i pozwalają na uzyskanie lepszych pozycji stron internetowych. Ważne jest to, aby różnicować anchor teksty i dbać o to, by były odpowiednio różnicowane ze względu na formę, podstrony do których kierują i nie przesadzać linkowania na jedno, konkretne słowo kluczowe.

Autor: Optima Media

Wróć

Skontaktuj się
Doradzamy bezpłatnie.

Adrian Tureniec
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez firmę Xelibri s.c. w celu przedstawienia oferty.
Google Partner

Agencja Optima Media jest partnerem Google, Certyfikat Google Partners potwierdza najwyższą jakość świadczonych usług z zakresu marketingu internetowego.