6 zastosowań chatbotów na stronie internetowej

Chatboty to jedno z rozwiązań technologicznych, które w ostatnich latach zyskały na popularności w branży e-commerce i digital marketingu. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, algorytmów uczenia maszynowego i analizy języka naturalnego, chatboty są w stanie automatyzować procesy komunikacyjne pomiędzy firmami a ich klientami.

Popularność chatbotów

Wirtualny doradca czyli chatbot, umożliwia przedsiębiorcy zapewnienie całodobowej, natychmiastowej interakcji z klientami, co zwiększa ich zadowolenie i lojalność. Chatboty pozwalają na błyskawiczny dostęp do informacji, trafną weryfikację poszukiwanych wiadomości oraz wygodę, co zdecydowanie zwiększa efektywność komunikacji i redukuje czas oczekiwania na odpowiedź.

Wirtualny doradca może również pomóc w optymalizacji finansowej firmy, poprzez automatyzację BOK i egzekucję zadań powtarzalnych. Dzięki temu, że chatboty są w stanie obsłużyć wiele zapytań jednocześnie, redukują koszty związane z zatrudnieniem większej liczby pracowników do obsługi klientów. 

Pytania standardowe i automatyczna obsługa klienta

Jednym z głównych zastosowań chatbotów jest automatyczna obsługa pytań standardowych. Chatboty są w stanie udzielać odpowiedzi na typowe pytania klientów, takie jak: godziny otwarcia sklepu, dostępność produktów, ceny, formy płatności czy procedury zwrotów i reklamacji.
Dzięki automatycznej obsłudze pytań standardowych chatboty mogą znacznie usprawnić pracę Biura Obsługi Klienta, które zamiast zajmować się powtarzalnymi zadaniami, będzie mogło skupić się na bardziej wymagających sytuacjach.

Filtrowanie pytań i możliwość przekierowania do pracownika BOK

Nie wszystkie pytania klientów będą standardowe, więc chatbot  - w przypadku, kiedy nie można rozwiązać jakiegoś problemu za pomocą algorytmów lub wcześniej przygotowanych odpowiedzi - powinien mieć możliwość przekazania pytania do pracownika Biura Obsługi Klienta.

Płatności, reklamacje, rezerwacje

Chatboty mogą z powodzeniem obsługiwać płatności, reklamacje oraz rezerwacje online. Dzięki integracji z odpowiednimi systemami płatniczymi, chatboty umożliwiają klientom dokonywanie płatności za zakupy bezpośrednio z poziomu rozmowy z botem.

Co więcej, chatboty mogą również obsługiwać proces reklamacji, umożliwiając klientom zgłaszanie problemów oraz monitorowanie ich postępu w czasie rzeczywistym. Są w stanie przetwarzać zgłoszenia, generować odpowiednie dokumenty i udzielać informacji na temat statusu reklamacji.

Dodatkowo, chatboty wykorzystywane są w celu umawiania rezerwacji w różnego rodzaju usługach, takich jak hotele, restauracje czy usługi medyczne. Dzięki temu klienci mogą dokonywać rezerwacji online bezpośrednio podczas rozmowy z botem, co zwiększa wygodę i oszczędza czas.

Sugerowanie, wybieranie, planowanie

Dzięki algorytmom uczenia maszynowego, chatboty mogą analizować zachowanie klienta na stronie internetowej, jego preferencje zakupowe oraz historię zamówień, aby móc proponować mu odpowiednie produkty i rozwiązania.

Chatboty mogą również pomóc klientom w planowaniu działań, np. w organizacji wydarzenia czy podróży. Dzięki rozmowie z botem, klienci mogą uzyskać odpowiednie informacje na temat dat, godzin, cen, dostępności i innych szczegółów, co pozwala na lepsze zaplanowanie i realizację planów.

Informowanie klientów o aktualnościach i nowościach

Chatboty automatycznie mogą informować klientów o nowych wpisach na blogu, nowych produktach, usługach, zniżkach, promocjach czy rabatach. Chatboty można zintegrować z systemami CRM i marketingowymi, co pozwala na automatyczne przesyłanie powiadomień do klientów na temat nowości i ofert.
Dzięki temu, klienci mogą być informowani na bieżąco o najnowszych aktualizacjach i ofertach firmy, co zwiększa ich zaangażowanie oraz lojalność. 

Doradztwo w zakresie wyboru produktu lub usługi

Za pomocą zaawansowanych algorytmów, chatboty są w stanie analizować preferencje i wymagania klientów oraz proponować im produkty lub usługi, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom.

Chatboty mogą korzystać np. z danych z poprzednich zakupów klienta, analizować ich preferencje dotyczące kolorów, stylu, rozmiaru, materiałów itp., aby zaproponować im produkty, spełniające ich oczekiwania. Chatboty mogą również korzystać z informacji na temat preferencji klientów, które podali oni na swoich profilach w mediach społecznościowych.
Dzięki temu, klienci mają możliwość dokonywania szybkich i trafnych wyborów, co prowadzi do zwiększenia ich zadowolenia i zaangażowania w proces zakupowy.


 

Autor: Optima Media

Wróć

Skontaktuj się
Doradzamy bezpłatnie.

Adrian Tureniec
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez firmę Xelibri s.c. w celu przedstawienia oferty.
Google Partner

Agencja Optima Media jest partnerem Google, Certyfikat Google Partners potwierdza najwyższą jakość świadczonych usług z zakresu marketingu internetowego.