Pozycjonowanie stron internetowych


Zastanawiasz się jak tak naprawdę działa pozycjonowanie strony internetowych www w wyszukiwarce lub jak skutecznie zacząć pozycjonować swój serwis? Pytania te zadawane są bardzo często przez osoby, które rozpoczynają przygodę z promowaniem swojej firmy w sieci. Poniżej postaramy się na nie jak najprościej odpowiedzieć.

Pozycjonowanie stron internetwych www to czynność, która pozwala na zwiększenie widoczności stron internetowych w wyszukiwarkach internetowych. Dzięki wysokim pozycjom w wyszukiwarce strony www są łatwiejsze do odnalezienia przez ich potencjalnych odbiorców. W przypadku wielu branż pozycjonowanie stron www jest kluczową usługą dla funkcjonowania firmy. Dobrym przykładem są sklepy internetowe. Bez odpowiedniej promocji w wyszukiwarce nie miałyby one racji bytu. 

Pozycjonowanie stron internetowych w kontekście Twojej firmy ma szczególne znaczenie, gdy potencjalni klienci biznesowi aktywnie szukają informacji w wyszukiwarce w trakcie swojego procesu decyzyjnego. 

Analiza tego procesu pozwala zidentyfikować, jakie pytania Twoi potencjalni klienci zadają wyszukiwarce. Ta wiedza umożliwia przygotowanie dla nich odpowiednio zoptymalizowanych treści a poprzez pozycjonowanie dotarcie do nich z tymi treściami. 

Istotne jest, aby wybierane frazy kluczowe korespondowały z rzeczywistą intencją i potrzebą odbiorców, a także z faktyczną ofertą Twojej firmy. 

Często zdarza się, że firmy koncentrują się na słowach kluczowych o wysokim potencjale i konkurencyjności bez wcześniejszej analizy czy pozyskany w ten sposób ruch organiczny zamieni się w wartościowe leady lub sprzedaż.

Wykorzystaj SEO w procesie sprzedażowym

Pozycjonowanie strony www bardzo często jest ważnym elementem nowoczesnego procesu sprzedaży. Pozwala na dotarcie do potencjalnego klienta na różnych etapach jego podróży zakupowej. 

Przykładem jest wpis, który właśnie czytasz. Został stworzony, aby przyciągać osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat pozycjonowania. Poprzez poprawne pozycjonowanie docieramy do nich na początku lejka marketingowego. Część z nich to przedsiębiorcy, którzy rozważają skorzystanie z tej usługi a trafiając tutaj możemy im zaprezentować firmę Optima Media i jej ofertę w tym obszarze. 

Jeśli chciałbyś porozmawiać z nami na temat pozycjonowania i zwiększenia efektywości swojego marketingu zachęcamy do kontaku.  

 

Jak ustalane są pozycje stron?

Użytkownicy, którzy wpisują w wyszukiwarki internetowe konkretne słowa kluczowe, jako wynik wyszukiwania dostają listę stron www (tzw. SERP - Search Engine Results Page). Kolejność tych stron ustalana jest przez zaawansowane algorytmy Google. Algorytmy te analizują i przeliczają kilkaset czynników rankingowych. Następnie w oparciu o te czynniki, ustalany jest ranking stron i ich pozycje w wynikach wyszukiwania dla konkretnego słowa kluczowego.

Dokładne działanie algorytmu jest tajemnicą, ale Google ujawnia wiele z czynników, które wpływają na pozycjonowanie stron. Ba, nawet wyraźnie wskazuje o co powinniśmy zadbać na naszych stronach. Wiele też dowiadujemy się w trakcie testów, które jako agencja SEO od lat wykonujemy. 

Poniżej lista przykładowych czynników, które są uwzględnianie podczas pozycjonowania:

 • Szybkość ładowania strony
 • Responsywność strony na urządzenia mobilne (pamiętajmy o mobile first indexing)
 • Struktura adresów URL
 • Zawartość meta tagów (title i description)
 • Struktura tekstu
 • Nagłówki H1, H2, H3
 • Atrybuty alt dla obrazków
 • Mapa strony (sitemap)
 • Unikalność i wartościowość treści
 • Słowa kluczowe w tytule i treści
 • Długość treści
 • Ilość i jakość linków przychodzących do strony (backlinki)
 • Źródło linków (np. z innych stron o wysokim autorytecie)
 • Tekst kotwicy linków

Musisz wziąć pod uwagę, że Google stale uaktualnia swój algorytm, aby zapewnić użytkownikom jak najlepsze wyniki wyszukiwania. Oznacza to, że strony internetowe muszą być stale aktualizowane i optymalizowane, aby utrzymać wysoką pozycję.

 

"Kluczowe" są słowa kluczowe

Bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na sukces pozycjonowania stron www jest dobór odpowiednich słów kluczowych. Często spotykamy się z sytuacją, gdzie Klient sam wie jakie frazy są dla niego najbardziej istotne, jednak nie zawsze jest to taka oczywista sprawa. 

Dobór fraz kluczowych powinieneś zacząć od szczegółowej analizy kim są Twoi klienci (zdefiniowanie modelowej buyer persony), jakie mają preferencje, jakie mają problemy, których rozwiązań szukają w sieci oraz określenia jak wygląda ich ścieżka poszukiwania tego co oferujesz.

Teraz pomyśl, jak klienci mogą szukać Twojej oferty. Wyobraź sobie, że jesteś klientem, który potrzebuje tego, co oferujesz. Jakie słowa lub zwroty wpisałbyś w Google, szukając Twoich produktów lub usług? 
W wyniku tego działania powinieneś stworzyć bazową listę fraz kluczowych.

Następnym krokiem jest skorzystanie z dostępnych narzędzi do badań słów kluczowych.
Narzędzia takie jak Google Keyword Planner, Ubersuggest, Semruch, Ahrefs czy polskie Senuto pomogą Ci znaleźć pokrewne słowa kluczowe i zapytania, o których może nawet nie pomyślałeś. Jednocześnie dostarczą Ci dodatkowe informacje o potencjale tych fraz. 

W międzyczasie koniecznie sprawdź, jakie słowa kluczowe są używane przez Twoich internetowych konkurentów. Możesz to zrobić, wpisując w Google frazy, które już masz, i oglądając, które strony pojawiają się na górze wyników. Zajrzyj na te strony i zobacz, jakie słowa kluczowe tam występują. Może znajdziesz coś, o czym wcześniej nie pomyślałeś.

Spośród wszystkich zebranych fraz wybierz te, które wydają Ci się najbardziej obiecujące. Będą to frazy, które są ściśle związane z Twoją ofertą, mają sensowny wolumen wyszukiwań (czyli ludzie faktycznie ich używają), ale nie są tak konkurencyjne, że nie masz szans się przebić. Na przykład lokalne biuro podróży w Ustrzykach organizujące lokalne wycieczki chce się pozycjonować na frazę "biuro podróży". Fraza "biuro podróży" ma ponad 40 000 wyszukań miesięcznie, a na szczycie wyszukiwarki są tacy giganci jak: r.pl, tui.pl, itaka.pl, travelplanet.pl itd., ich serwisy są bardzo bogate w treść, a oni sami wydają dziesiątki tysięcy złotych na pozycjonowanie stron www.

Z perpektywy agencji

Czasami spotykamy się z sytuacją, że agencje proponują klientom bardzo długą listę fraz, co cieszy Klienta, ale są to frazy o małym potencjale, których nikt nie szuka. Nie jest więc niczym trudnym wypozycjonować na nie stronę. Spotykamy się tez z sytuacjami odwrotnymi, w których klientowi zależy na frazie, która ma bardzo duży potencjał, ale odpowiada zupełnie innej intencji wyszukiwania (search intent) i konkurują o nią firmy w zupełnie innym obszarze biznesowym. 

Nie ignoruj fraz long tail składających się zazwyczaj z 4 lub więcej słów, które są bardziej szczegółowe i precyzyjne niż krótkie frazy kluczowe. Chociaż mają one niższy wolumen wyszukiwania, mogą generować bardziej wartościowy ruch.

Walka o TOP10

Kluczowe w pozycjonowaniu stron internetowych www jest stałe zwiększanie ich widoczności oraz posiadanie jak największej ilości słów kluczowych w TOP10 czyli na pierwszej stronie wyszukiwarki. Większość użytkowników Internetu przegląda tylko pierwszą stronę wyników wyszukiwania. Oznacza to, że jeśli na dane słowo kluczowe, strona znajduje się na drugiej stronie wyszukiwarki (z reguły od 11 do 20 pozycji), to może ona być zupełnie niewidoczna dla użytkowników i nie generować żadnego ruchu. Znalezienie się w TOP10, a ostatnio coraz częściej w TOP5 lub TOP3, na dane słowo kluczowe, jest głównym celem wielu serwisów internetowych. 

 

Dlaczego pozycjonowanie stron internetowych www jest konieczne?

W sieci istnieje bardzo dużo stron internetowych, które dotyczą tych samych rzeczy, a konkurencja o uwagę użytkownika jest ogromna. 

Wyobraźmy sobie, że otwieramy nowy sklep z butami sportowymi do biegania. Nasz sklep jest jednym z wielu, oferującym podobne produkty. Właśnie w tym momencie pojawia się pytanie: jak sprawić, by potencjalni klienci nas znaleźli? Zazwyczaj nowa, świeża strona sklepu, zaraz po uruchomieniu będzie w wyszukiwarkach praktycznie niewidoczna. 

Dlaczego? Gdy nasza strona jest nowa, bez dodatkowych działań, jest prawie niewidoczna w Internecie. To dlatego, że wyszukiwarki, takie jak Google, preferują strony, które są dobrze zoptymalizowane pod kątem SEO. Oznacza to, że mają one wartościową treść, odpowiednią ilość linków prowadzących do strony z innych witryn oraz są "starsze", czyli działają w Internecie już jakiś czas. Wiek domeny ma znaczenie, ponieważ Google traktuje starsze strony jako bardziej wiarygodne i często przyznaje im wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Bez odpowiedniego pozycjonowania nasz sklep internetowy nie będzie mógł skutecznie konkurować z innymi, bardziej ugruntowanymi na rynku sklepami. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć działania SEO. Warto jednak pamiętać, że efekty tych działań nie są widoczne natychmiast. SEO to proces długoterminowy, który wymaga cierpliwości i systematycznej pracy.

Pozycjonowanie jest istotne nie tylko dla nowych stron. Dotyczy to również tych domen, które istnieją już od jakiegoś czasu, ale nie były wcześniej pozycjonowane lub były, ale w sposób nieefektywny. Regularne i prawidłowe działania SEO mogą znacząco poprawić widoczność takiej strony w Internecie, przyciągając więcej odwiedzających i potencjalnych klientów.

W dzisiejszych czasach, kiedy większość ludzi szuka produktów i usług online, pozycjonowanie stron www stało się jedną z najbardziej efektywnych, najtańszych i najbardziej opłacalnych metod na generowanie ruchu na stronie. Inwestycja w SEO to inwestycja w widoczność i dostępność naszej oferty dla potencjalnych klientów, co w dłuższej perspektywie może przynieść znaczące korzyści dla naszego biznesu. 

 

Jakie cele ma pozycjonowanie stron internetowych?

Głównym celem pozycjonowania jest zwiększenie widoczności serwisu internetowego w wyszukiwarce internetowej, żeby była jak najłatwiej znajdowana przez nasza grupę docelową, co w konsekwencji przełoży się na większą liczbę odwiedzin. 

Natomiast definiując pozycjonowanie pod kątem biznesowym jest to element lejka marketingowego, który działa na wielu poziomach i wpływaj na decyzje zakupowe potencjalnych klientów. Oto jak SEO wpisuje się w różne etapy procesu sprzedaży:

1. Budowanie świadomości marki 

Pozycjonowanie pomaga w budowaniu świadomości marki poprzez zwiększanie widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Kiedy potencjalni klienci szukają produktów lub usług, które oferujesz, i znajdują Twoją stronę na wysokich pozycjach w Google, automatycznie buduje to świadomość Twojej marki. Im częściej Twoja strona pojawia się w wynikach wyszukiwania, tym większe prawdopodobieństwo, że użytkownicy zaczną ją kojarzyć z poszukiwanymi przez siebie produktami lub usługami.

2. Budowanie zaufania i wiarygodności

Strony, które pojawiają się na czołowych pozycjach w wynikach wyszukiwania, są często postrzegane jako bardziej wiarygodne i autorytatywne. Pracując nad SEO, nie tylko zwiększasz widoczność swojej strony, ale także budujesz zaufanie wśród potencjalnych klientów, co jest kluczowe w procesie decyzyjnym.

3. Wsparcie w procesie decyzyjnym

Dzięki optymalizacji treści pod kątem SEO, możesz dostarczać wartościowe informacje, które wspierają potencjalnych klientów w procesie decyzyjnym. Dobrze zoptymalizowane treści, które odpowiadają na pytania i wątpliwości użytkowników, mogą przekonać ich do wyboru Twojej oferty.

4. Zwiększenie konwersji

Ostatecznym celem pozycjonowania jest nie tylko przyciągnięcie użytkowników na stronę, ale także zachęcenie ich do podjęcia określonych działań, takich jak zakup produktu, zapisanie się na newsletter czy wypełnienie formularza kontaktowego. Dzięki strategii SEO skierowanej na konwersję, możesz optymalizować elementy swojej strony, aby skutecznie przekształcać ruch w sprzedaż.

5. Utrzymanie relacji z klientem

SEO może również przyczynić się do utrzymania relacji z klientem po zakupie. Optymalizując treści dla wyszukiwarek, możesz zapewnić, że Twoi klienci znajdą pomoc i wsparcie, gdy będą tego potrzebować, co może zwiększyć ich lojalność i szanse na powtórne zakupy.

 

Pozycjonowanie firm lokalych a ogólnopolskich

W przypadku pozycjonowania małych lokalnych firm, które świadczą swoje usługi np. tylko na terenie danego miasta lub dzielnicy, należy skupić się głównie na wybranych słowach kluczowych powiązanych z lokalizacją, mapach Google oraz zwiększeniu widoczności serwisu lokalnie. Pozycjonowanie stron internetowych lokalne bardzo mocno powiązane jest z geolokalizacją wyszukujących, dlatego pozycjonowanie wymaga tutaj nieco innego podejścia. W przypadku pozycjonowania dużych stron firmowych lub sklepów internetowych, działania polegają w dużej mierze na zwiększaniu widoczności serwisu oraz jego pozycji na wiele konkretnie wybranych słów kluczowych i na tzw. „długi ogon”. Długi ogon to niszowe, rozbudowane słowa kluczowe, które charakteryzują się również mniejszą konkurencyjnością. Są to np. zapytania związane z konkretnymi modelami butów (np. buty Nike Airmax czarne rozmiar 36 Warszawa) czy zapytania (gdzie operacja zaćmy tanio Poznań?). Pomimo tego, że te słowa kluczowe posiadają zazwyczaj mało wyszukań, to ze względu na skalę pozycjonowania (w tym modelu z reguły pozycjonuje się bardzo wiele fraz), potrafią one generować bardzo dużo wartościowego ruchu, który często konwertuje znacznie lepiej niż ten z ogólnych słów kluczowych.

 

Optymalizacja + Content + Linki = RUCH

Skuteczne pozycjonowanie stron www składa się z 3 podstawowych elementów:

1. Optymalizacja strony www

Optymalizacja strony internetowej (tzw. SEO) to nic innego jak dostosowanie strony do wytycznych Google pod względem technicznym i jakościowym. Bardzo często takie informacje zawarte są w tzw. audycie SEO przygotowywanym przez agencję na początku współpracy lub po prostu w formie listy uwag. Audyt SEO zawiera informacje i wytyczne dotyczące kondycji serwisu i zmian, które należy w nim wdrożyć. Zmiany te mogą dotyczyć kodu źródłowego serwisu, jego treści i użyteczności, a także szybkości działania. Dobra optymalizacja serwisu jest bazą do kolejnych działań i absolutną podstawą pozycjonowania. Więcej o tym przeczytasz w naszym artykule: „Dlaczego optymalizacja strony i wdrożenie audytu SEO jest ważne?”.

2. Zawartość strony www

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na efekty pozycjonowania jest nasycenie strony internetowej odpowiednimi treściami. Treści dostępne w serwisie pozwalają algorytmom Google na zrozumienie o czym jest dana strona internetowa oraz przypisanie do niego odpowiednich słów kluczowych. Teksty serwisu powinny być dostosowane do jego odbiorców i unikalne. Strony, które nie posiadają treści lub są one skopiowane z innych serwisów (np. ze stron producentów), będą bardzo trudne lub niemożliwe do pozycjonowania. Google bowiem stara się jak najbardziej różnicować wyniki wyszukiwania. Dlatego mając tylko 10 miejsc na pierwszej stronie wyników wyszukiwarki, nie pokaże tam dwóch stron, które zawierają te same treści. Takie zabiegi mają na celu zaprezentowanie użytkownikom zróżnicowanych wyników wyszukiwania, przez co istnieje większe prawdopodobieństwo, że znajdą oni dokładnie to, czego poszukują. 

Ostatnim elementem, który ma bardzo duży wpływ na pozycjonowanie stron internetowych www, są linki prowadzące do serwisu z innych miejsc w internecie. Linki to tzw. odnośniki tekstowe lub obrazkowe. Zazwyczaj przybierają one formę podlinkowanego słowa, rzadziej grafiki. Linki są jednym z tzw. zewnętrznych czynników rankingowych. Nie dotyczą on stricte strony internetowej, są to sygnały, które prowadzą do strony z sieci. Jeśli serwis internetowy posiada stały przyrost wartościowych linków, to jest to dla Google sygnał, że ta strona i jej treści są popularne, a użytkownicy internetu chętnie się nimi dzielą. Linki, które pozyskujemy dla strony muszą być oczywiście dobrej jakości, czyli muszą być umieszczone na dobrej jakości stronach. Ich forma musi być odpowiednio zróżnicowana, a ilość linków zaplanowana. Google rozróżnia, a raczej stara się rozróżniać, dwa typy linków:

 • „Linki naturalne”, które Google uznaje za „dobre” to takie, które zostałe zamieszczone w sieci bez naszej ingerencji, przez prawdziwych użytkowników sieci;
 • „Linki sztuczne/spamowe”, czyli takie, które pozyskane zostały przez właściciela strony czy agencję SEO sztucznie, typowo w celu podniesienia pozycji strony.

O ile te pierwsze są w pełni bezpieczne, to stosowanie tych drugich jest ryzykowne. Za nieumięjętne stosowanie linków może zostać narzucona kara lub filtr na stronę, które obniżają pozycje stron w wynikach wyszukiwarki. Dlatego zakup czy stosowanie linków wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. 

 

Kary i filtry Google

Każdą ze stron można „przeoptymalizować”, a podczas pozyskiwania linków przesadzić z ich formą czy przyrostem w zbyt krótkim czasie. Wszystkie nieodpowiednie działania, które łamią regulamin Google, mogą narazić pozycjonowaną stronę www na kary ze strony algorytmów lub pracowników Google. Najczęściej spotykaną formą kary jest tzw. filtr Google. Filtr może być nałożony na stronę np. za "sztuczne" pozyskiwanie linków pozycjonerskich czy ukrywanie treści ze słowami kluczowymi na stronie. Efektem nałożenia filtra na stronę  jest spadek widoczności i pozycji dla większości słów kluczowych. Bezpieczne pozycjonowanie strony wymaga nie tylko znajomości wytycznych Google oraz sposobów na właściwe i bezpieczne pozyskiwanie linków, ale  także odpowiedniego doświadczenia jak powyższych kar uniknąć. 

 

Obiecanki cacanki

Wiele firm gwarantuje wyniki pozycji fraz w wyszukiwarce. Niestety nie jest to możliwe. Wyniki pozycjonowania zależą od zbyt wielu czynników rankingowyc, aby móc dawać gwarancję. Można oczywiście sobie przyjąć pewne założenia i do nich dążyć, ale zagwarantować się nie da, nawet przy odpowiednio dużym budżecie. Miejcie to na uwadzę wybierając agencję SEO.

 

Podsumowanie

Pozycjonowanie stron internetowych www to aktualnie jedno z najlepszych i najpopularniejszych narzędzi do skutecznej sprzedaży produktów, usług czy rozwiązań w internecie. Jeśli chciecie prowadzić sprzedaż przez internet to na pewno warto zainteresować się tą usługą. Pamiętać należy, że aby pozycjonowanie stron www było skuteczne to musi być kompleksowe, czyli trzeba zadbać zarówno o optymalizację techniczną, jak również o treści i linki do serwisu. Tylko połączenie tych 3 czynników pozwoli osiągnąć efekty. Nie wierzcie też, jeśli ktoś obiecuje szybkie efekty lub "coś" gwarantuje. Pozycjonowanie zależy od zbyt wielu czynników, aby móc dać gwarancje. No i ostatnie - nie da się raz zoptymalizować strony i oczekiwać efektów. Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych www to ciągła praca nad witryną oraz przemyślana strategia linkowania. No i żeby było pozytywnie na koniec - dobrze zaplanowana strategia SEO daje efekty na długi czas.

 


 

Dowiedz się jak pozycjonujemy strony internetowe w Optima Media

Proces pozycjonowania rozpoczynamy od dogłębnej analizy biznesowej. Na początku zadajemy wiele pytań – Kim są potencjalni odbiorcy/klienci? Jak się zachowują w Internecie? Jakie cele biznesowe mamy osiągnąć? Jak wygląda branża? Jakie działania prowadza konkurenci? Itd.

W następnym kroku skupiamy się na dobraniu fraz. W tym wielogodzinnym procesie budujemy listę fraz, które nie tylko mają odpowiednie potencjały, ale rzeczywiście są w stanie dotrzeć do wartościowych klientów i przełożyć to na sprzedaż. 

Mając listę fraz analizujemy czy na stronie www posiadamy odpowiednie podstrony z treściami, do których frazy mogłyby prowadzić. Brakujące treści są przygotowywane przez naszych specjalistów, którzy wiedzą, jak stworzyć kontent merytoryczny, ale też odpowiednio uplasowany w lejku marketingowym (inaczej tworzone są treści dla osób, które dopiero poznają markę czy jej produkty, a inaczej treści sprzedażowe).

Przez cały proces pozycjonowania specjaliści SEO optymalizują treści żeby zwiększać widoczność strony, ale jednocześnie pracują nad technicznym udoskonalaniem strony www. Usuwamy błędy, strukturę url, poprawiamy prędkość ładowania strony i jej responsywność. 
Warto zaznaczyć, że projektami opiekujemy się całościowo a nasi klienci nie muszą szukać firm zewnętrznych np. do prac programistycznych. 

Nie ograniczamy się do jednorazowej optymalizacji strony czy analizy słów kluczowych na początku współpracy. Zważywszy na zmienną naturę algorytmu Google, stale aktualizujemy nasze strategie, aby zapewnić ich skuteczność w dłuższej perspektywie.

Jeśli rozważasz zlecenie pozycjonowania strony www wyspecjalizowanej agencji skorzystaj z bezpłatnych konsultacji w Optima Media. Wypełnij formularz kontaktowy i omów z naszymi konsultantami strategię, którą dla Ciebie przygotujemy. 

Autor: Optima Media

Wróć

Zbuduj marketing swojej firmy.
Zamów bezpłatną konsultację

Adrian Tureniec
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez firmę Xelibri s.c. w celu przeprowadzenia konsultacji.
W ciągu 30 minut konsultacji omówimy Twoją sytuację oraz przedstawimy strategię pozyskiwania leadów wysokiej jakości.

Kategorie na naszym blogu

Zbuduj marketing swojej firmy.
Zamów bezpłatną konsultację

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez firmę Xelibri s.c. w celu przeprowadzenia konsultacji.
W ciągu 30 minut konsultacji omówimy Twoją sytuację oraz przedstawimy strategię pozyskiwania leadów wysokiej jakości.
Google Partner

Agencja Optima Media jest partnerem Google, Certyfikat Google Partners potwierdza najwyższą jakość świadczonych usług z zakresu marketingu internetowego.