Artykuł sponsorowany to jedna z wielu form reklamy i jeden z wielu sposobów na wykorzystanie budżetu przeznaczonego na marketing. Jak wszystkie inne rodzaje promocji, i ta ma sporo zalet. Kiedy warto zainwestować w artykuł sponsorowany i co możemy dzięki niemu osiągnąć? Sprawdź, jak stworzyć atrakcyjną i merytoryczną treść, która pomoże Ci zbudować świadomość marki.

Artykuł sponsorowany – co to jest i co go wyróżnia?

Artykuł sponsorowany to jedna z popularnych form reklamy, którą wyróżniają: wysoki poziom merytoryczny tekstu, interesująca treść, a przede wszystkim – nienachalność. W tego rodzaju materiale nie chodzi bowiem o to, aby za wszelką cenę przekonywać potencjalnego klienta do zakupu Twojego produktu lub skorzystania z Twojej usługi, ale o to, by dotrzeć do osób naprawdę zainteresowanych danym tematem i dostarczyć im merytoryczną wiedzę na najwyższym poziomie. Artykuł musi zaciekawić czytelnika i dostarczyć mu informacji, których odbiorca potrzebuje i oczekuje. Oczywiście reklama również musi się w nim znaleźć, jednak subtelna i niejako przy okazji. Najważniejszym celem jest zwrócenie uwagi klienta i sprawienie, by zechciał dowiedzieć się więcej na temat Twojej działalności i tego, co możesz mu zaoferować. Dlatego najlepsze artykuły sponsorowane opisują szerzej jakieś zagadnienie, a reklamowany produkt jest sprytnie wkomponowany w całą treść. Każdy tego rodzaju tekst musi być także odpowiednio zaznaczony, tak by czytelnik nie miał wątpliwości, że ma do czynienia z artykułem sponsorowanym przez konkretną markę.

Gdzie publikować artykuły sponsorowane?

W dzisiejszych czasach jest wiele możliwości, dlatego miejsce publikacji artykułu sponsorowanego zależy głównie od grupy docelowej oraz budżetu, jaki możemy przeznaczyć dla tego typu marketing. Artykuł sponsorowany może ukazać się na portalu internetowym, na przykład na branżowej stronie internetowej, a także w prasie – codziennej, tematycznej czy specjalistycznej. Warto przed skontaktowaniem się z daną redakcją zrobić dobry research i ustalić, jakie miejsca będą najbardziej korzystne z punktu widzenia potencjalnych zysków i przyciągnięcia odbiorców. Pamiętaj, że artykuł musi spełniać również wymogi i oczekiwania redakcji, powinien więc zostać napisany na odpowiedni temat i w odpowiedni sposób.

Jak napisać skuteczny artykuł sponsorowany wysokiej jakości?

Przemyślany plan i skuteczny research

Rynkowe w wielu działaniach, nie tylko marketingowych, bardzo ważny jest przemyślany i dobry plan działania. Warto uwzględnić w nim wszystkie aspekty, które chcesz poruszyć w artykule, i krok po kroku rozplanować kolejne tytuły oraz akapity. Aby zrobić to dobrze i napisać atrakcyjną oraz merytoryczną treść, musisz też poświęcić trochę czasu na solidny research – bez zdobycia wiadomości na dany temat i rozeznania się w tym, co interesuje czytelników, nie napiszesz tekstu, który zaintryguje twoich odbiorców.

Odpowiednia budowa artykułu

Twój artykuł sponsorowany musi być atrakcyjny nie tylko merytorycznie, lecz także wizualnie, dlatego powinien mieć odpowiednią budowę. Unikaj długich, zbitych bloków tekstu, z których nie da się wyłowić najważniejszych informacji. Wiele ludzi nie czyta artykułów w całości, dlatego takie „haczyki” w postaci krótszych akapitów, wyróżnień czy punktorów będą dla nich atrakcyjniejsze. Dobrze napisany materiał powinien zawierać przyciągający tytuł, lead – będący esencją i zachętą do czytania – wstęp, rozwinięcie i zakończenie, a do tego stopkę zawierającą informacje o firmie i autorze.

Właściwy język i właściwa forma

W artykule musisz używać prostego języka, który będzie zrozumiały dla wszystkich odbiorców. Oczywiście że nie powinieneś rezygnować z języka branżowego i ważnych pojęć, weź jednak pod uwagę grupę odbiorców i ich znajomość zagadnień, które poruszasz. Używaj strony czynnej i czasu teraźniejszego, stosuj raczej formy bezosobowe niż bezpośrednie zwroty do czytelnika. Język korzyści nie zaszkodzi, wprost przeciwnie – jest wskazany. Pamiętaj, że artykuł ma być atrakcyjny dla czytelnika, dlatego unikaj lania wody i nachalnego zachęcania ludzi do Twojego produktu. Reklama, która znajdzie się w tekście, musi być subtelna, najważniejsze jest zainteresowanie czytelnika i dostarczenie mu wiedzy na konkretny temat. Nie będzie to możliwe, jeśli nie zachowasz obiektywizmu, dlatego w artykule sponsorowanym unikaj opinii i stronniczości. I pamiętaj – zanim wyślesz lub opublikujesz tekst, przeczytaj go ponownie i popraw wszystkie błędy. Literówki nie są profesjonalne!

Najważniejsze cechy artykułu sponsorowanego

  • miejsce publikacji dopasowane do branży i grupy odbiorców
  • nienachalna reklama, która zachęca do poznania firmy bliżej, zamiast wciskać czytelnikowi produkt/usługę za wszelką cenę
  • wysoki poziom merytoryczny treści, która dostarczy czytelnikowi dużo nowej wiedzy i sporo ciekawych informacji
  • interesujące ujęcie tematu, które sprawi, że czytelnik nie zniechęci się do lektury po pierwszych zdaniach
  • prosty, ale nie zbyt prosty język, który będzie dopasowany do docelowego odbiorcy i jego znajomości tematu
  • przejrzysta budowa i unikanie długich bloków tekstu, które nudzą czytelnika i sprawiają, że rezygnuje on z lektury już na początku
  • obiektywizm i unikanie prezentowania własnych opinii

Zalety inwestowania w artykuły sponsorowane

Artykuł sponsorowany może przynieść bardzo wiele korzyści – nie tylko finansowych, lecz także wizerunkowych. Oczywiście pod warunkiem, że zostanie napisany w odpowiedni sposób i okaże się dla czytelnika atrakcyjny oraz merytoryczny. Przy pomocy artykułów sponsorowanych można skutecznie budować świadomość marki i docierać z informacjami o firmie do najbardziej zainteresowanej grupy odbiorców, czyli czytelników konkretnych – na przykład branżowych – portali internetowych lub czasopism. Ale taka forma promocji i reklamy buduje nie tylko świadomość marki, lecz także jej wizerunek jako firmy profesjonalnej, która ma wiedzę merytoryczną i chce się tą wiedzą dzielić z czytelnikami. W ten sposób można udowodnić, że firmie nie chodzi tylko a czysty zysk, ale że interesuje nas również edukowanie i uświadamianie odbiorców. Artykuł sponsorowany nie pozostaje bez znaczenia dla pozycjonowania, a linkowanie w artykule do treści na naszej stronie może pomóc podbić pozycje strony firmowej w wyszukiwarce Google. Warto pamiętać, że inwestowanie w artykuły sponsorowane to bardzo efektywny sposób na wykorzystanie środków przeznaczonych na reklamę. Wszystko dlatego, że trafiamy do konkretnej grupy odbiorców, do osób zainteresowanych tematem poruszanym przez nas, a nie do przypadkowych ludzi, z których tylko część mogłaby być zainteresowana skorzystaniem z usług firmy lub zakupem produktu.
 

Wróć

Zbuduj marketing swojej firmy.
Zamów bezpłatną konsultację

Adrian Tureniec
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez firmę Xelibri s.c. w celu przeprowadzenia konsultacji.
W ciągu 30 minut konsultacji omówimy Twoją sytuację oraz przedstawimy strategię pozyskiwania leadów wysokiej jakości.

Kategorie na naszym blogu

Zbuduj marketing swojej firmy.
Zamów bezpłatną konsultację

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez firmę Xelibri s.c. w celu przeprowadzenia konsultacji.
W ciągu 30 minut konsultacji omówimy Twoją sytuację oraz przedstawimy strategię pozyskiwania leadów wysokiej jakości.
Google Partner

Agencja Optima Media jest partnerem Google, Certyfikat Google Partners potwierdza najwyższą jakość świadczonych usług z zakresu marketingu internetowego.