10 pytań, które trzeba zadać agencji SEO zanim rozpoczniesz z nią współpracę.

Przed podjęciem decyzji o współpracy z agencją SEO, warto przygotować kilka pytań, które pomogą Ci zorientować się, czy agencja SEO jest odpowiednia dla Twojej firmy i czy będzie w stanie osiągnąć Twoje cele biznesowe.

Pytanie nr 1 - Jakie jest doświadczenie agencji?

Strona internetowa agencji SEO powinna być profesjonalna i dobrze zoptymalizowana, co już na wstępie świadczy o jakości ich usług i stanowi swego rodzaju wizytówkę.
Warto poszukiwać agencji, która ma doświadczenie w pracy z różnymi typami firm - małymi, dużymi, z różnorodnych branż. 

Ważne jest również, aby agencja SEO miała spersonalizowane podejście do swoich klientów. Najgorsze jest stosowanie uniwersalnych rozwiązań dla wszystkich. 
Elastyczność i dostosowanie się do specyficznych potrzeb każdej firmy, to droga do uzyskania najlepszych rezultatów.

Pytanie nr 2  - Jak mierzone są efekty działań?

Pozycjonowanie powinno być ukierunkowane na konwersję, a nie tylko na zwiększenie ruchu na stronie. Agencja SEO powinna zwracać uwagę na jakość ruchu,  nie tylko na ilość. 
Efektywne pozycjonowanie to takie, które przekłada się na zwiększenie sprzedaży i liczby zapytań.

Audyt strony oraz przygotowanie zaleceń optymalizacyjnych to bardzo ważne elementy każdej strategii pozycjonowania. Agencja SEO powinna w pierwszej kolejności zbadać stronę internetową klienta i wykonać analizę słów kluczowych, aby dostosować działania do indywidualnych potrzeb i celów biznesowych klienta.

Pytanie nr 3 - Czy muszę zaangażować swój zespół w pracę and pozycjonowaniem?

Współpraca z agencją SEO, to nie tylko przekazanie wszystkich zadań, ale również zaangażowanie się w proces i udzielanie pomocy w zakresie specjalistycznej wiedzy. Należy pamiętać, że agencja potrzebuje dostępu do informacji o firmie, jej produktach i usługach, a także wiedzy na temat grupy docelowej, aby w pełni zrozumieć potrzeby i oczekiwania klientów. Współpraca ta wymaga otwartej komunikacji i zaangażowania z obu stron.

Pytanie nr 4 - Czy agencja jest na bieżąco z aktualizacjami algorytmów Google?

Algorytm Google jest na aktualizowany kilka razy w roku, a zmiany te mogą wpłynąć na pozycjonowanie stron internetowych. Dlatego każda agencja zajmująca się pozycjonowaniem powinna śledzić i dostosowywać swoje działania do zmian w algorytmie. 

Pytanie nr 5 - Czy agencja jest odpowiednio przygotowana do budowania nowych, wartościowych treści na stronie?

Regularny rozwój treści jest kluczowy dla skutecznego pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwania Google. Znaczenie jakości tekstu stale rośnie i coraz trudniej osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania bez dobrego, wartościowego i unikalnego contentu.

Wybierając agencję pozycjonowania, należy upewnić się, że oferuje ona usługi redakcyjne i zapewnia wysokiej jakości treści. Zespół copywriterów powinien ściśle współpracować z zespołem SEO, aby stworzyć strategię treści, która pomoże w osiągnięciu celów biznesowych i skutecznym pozycjonowaniu strony.

Pytanie nr 6 - W jaki sposób agencja sprawozdaje postępy działań i wprowadzanie zmian na stronie?

Dobrze zdefiniowane procedury komunikacji i raportowania są kluczowe dla efektywnej współpracy z agencją SEO. Dzięki nim można bieżąco monitorować wyniki działań i szybko reagować na ewentualne problemy. 
Odpowiednie raportowanie to również ważny element wewnętrznej kontroli i sprawdzenia, czy agencja realizuje ustalone cele. 

Pytanie nr 7 - Czy będę miał dedykowanego opiekuna projektu?

Same dobre wyniki i wykresy nie wystarczą, jeśli klient nie czuje wsparcia i zrozumienia ze strony agencji. 

Zwykle agencje SEO mają dedykowanych opiekunów klienta, którzy są Twoim głównym punktem kontaktowym i którzy będą odpowiadać na Twoje pytania i zapewniać Ci wsparcie w trakcie prowadzenia projektu SEO. 

Zazwyczaj opiekun klienta w agencji SEO nie jest specjalistą w zakresie świadczenia usług pozycjonowania, jednakże, posiada wystarczającą wiedzę i doświadczenie, aby zrozumieć skomplikowane przekazy i wyjaśnić je w sposób zrozumiały dla Ciebie.

W razie potrzeby, powinien on również natychmiast powiadomić Cię o ewentualnych problemach i zaproponować konkretne rozwiązania.

Ważne jest, aby komunikacja między agencją a klientem była obustronna. Pamiętaj, że zawsze powinieneś mieć możliwość dopytania o postępy w pracy, skomentowania działań podejmowanych przez agencję, czy zasugerowania, na co agencja powinna położyć szczególny nacisk.

Pytanie nr 8 - Jak wyglądają raporty pracy?

Właściwie przygotowany raport powinien zawierać szczegółowe informacje na temat postępów w pracy nad stroną, a nie tylko informacje o pozycjach słów kluczowych. Powinien skupiać się również na wskaźnikach, takich jak liczba konwersji, liczba nowych użytkowników, średni czas sesji czy wskaźnik odrzuceń. To pozwoli Ci na wyciągnięcie wniosków, co działa dobrze, a co należy poprawić.

Raportowanie powinno być jednym z elementów kompleksowej strategii pozycjonowania, sfokusowanej na długoterminowych efektach.

Pytanie nr 9 - Jak optymalizujecie konwersję? 

Samo pozycjonowanie, to tylko jeden z elementów skutecznej strategii marketingowej. Dlatego ważne jest, aby agencja pozycjonująca Twoją stronę brała pod uwagę cel biznesowy, który chcesz osiągnąć. Skuteczne pozyskiwanie klientów wymaga nie tylko dostarczenia odpowiedniej ilości ruchu na stronie, ale także poprawy jej konwersji, np. poprzez usprawnienie interfejsu użytkownika, zoptymalizowanie formularzy kontaktowych czy wprowadzenie bardziej skutecznych CTA (call-to-action). 

Pytanie nr 10 - Jak bardzo będziecie mnie angażować w swoją pracę?

Współpraca między Tobą a agencją pozycjonującą, zawsze powinna być oparta na wzajemnym zaufaniu, otwartej komunikacji i regularnej wymianie informacji. 

To Ty najlepiej znasz swoją branżę i swoją grupę docelową, więc Twoja wiedza i sugestie są nieocenione dla skutecznego pozycjonowania Twojej strony. Jednocześnie agencja wnosi swoje doświadczenie i narzędzia, niezbędne do realizacji umówionej strategii. 

Systematyczna wspólna praca nad rozwojem strony, to klucz do osiągnięcia sukcesu.
 

Wróć

Skontaktuj się
Doradzamy bezpłatnie.

Adrian Tureniec
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez firmę Xelibri s.c. w celu przedstawienia oferty.
Google Partner

Agencja Optima Media jest partnerem Google, Certyfikat Google Partners potwierdza najwyższą jakość świadczonych usług z zakresu marketingu internetowego.