13 zasad optymalizacji karty produktowej w sklepie internetowym

Uruchomienie sklepu internetowego musi wiązać się z dostosowaniem go do wytycznych Google oraz jego optymalizacji. Tylko dobrze przeprowadzona optymalizacja sklepu pozwoli na jego efektywne pozycjonowanie i stały wzrost ruchu.

W przypadku nowych sklepów, trudno o ich szybkie wypozycjonowanie na mocno konkurencyjne słowa kluczowe. Dlatego jedną z najpopularniejszych strategii na początek jest pozycjonowanie na długi ogon, czyli niszowe słowa kluczowe.

Długi ogon to rozbudowane i dość szczegółowe słowa kluczowe, jak: nazwa produktu lub nazwa produktu połączona z modelami, kolorami, rozmiarami itd.

Pozycjonowanie szerokie pozwala na dostarczenie dużej ilości ruchu, wygenerowanego w oparciu o wysokie pozycje, które sklep zajmuje na niszowe, mało konkurencyjne słowa kluczowe.

Pomimo, że pojedynczo słowa te generują mało ruchu, to podczas pozycjonowania szerokiego, pozwalają na dostarczenie dużego ruchu ze względu na dużą liczbę słów kluczowych.

W przypadku sklepów internetowych, pod pozycjonowanie szerokie idealnie nadają się karty produktów. Jeśli zostaną one odpowiednio zoptymalizowane, to mogą stanowić nawet 50% całego ruchu. Co więcej ze względu na to, że długi ogon to precyzyjne słowa kluczowe, to ruch ten charakteryzuje się również wysokim współczynnikiem konwersji.

Optymalizacja karty produktowej pod długi ogon

Optymalizacja kart produktowych do łatwych nie należy, obejmuje sporo rzeczy o których należy pamiętać i o które należy zadbać.

Poniżej przedstawiamy 13 kluczowych punktów, na które należy zwrócić uwagę podczas optymalizacji kart produktowych w sklepie internetowym. Należy pamiętać jednak, że każdy sklep wymaga indywidualnego podejścia, a podczas optymalizacji nie należy ślepo podążać za schematami.

1. Adres URL produktu

Adres URL produktu powinien być krótki, prosty i przyjazny. Oznacza to, że powinien on posiadać głównie nazwę produktu. Preferowany schemat generowania adresów URL to:

www.domena.pl/nazwa-produkut-%zmienna%/

Co w praktyce powinno wyglądać np. tak:

www.domena.pl/ebook-sztuka-optymalizacji-strony-www/

Należy pamiętać tutaj o tym, aby nazwa produktu była możliwie najbliżej lewej strony adresu. Wszystkie dodatkowe zmienne, których nie można pominąć jak np. „ID produktu” należy przenieść koniecznie na koniec adresu URL. Czyli np. tak:

www.domena.pl/ebook-sztuka-optymalizacji-strony-www,132456/

2. Nazwa, <title> produktu i nagłówek <h1>

Nazwa produktu, <title> i nagłówek <h1> są bardzo ważnymi elementami wpływającymi na pozycjonowanie. W elementach tych powinny znaleźć się główne słowa kluczowe – czyli nazwa produktu.

Nazwa produktu powinna znajdować się domyślnie w górnej części karty produktowej. Nazwę należy oznaczyć nagłówkiem <h1> (nagłówek <h1>, może występować na danej podstronie tylko raz!).

Title (tytuł dla Google) produktu, powinno być generowane automatycznie w oparciu o nazwę danego produktu. Ze względu na możliwość zautomatyzowania tej czynności, warto oprócz nazwy produktu umieścić tam również jakieś dodatkowe elementy. Częstym rozwiązaniem jest zamieszczanie tam np. unikalnego kodu produktu, jego rozmiaru czy koloru – czyli takich słów, które mogą być również wyszukiwane przez użytkowników.

Idealny <title> powinien być generowany w oparciu o prosty schemat:

<title>%Nazwa Produktu% / Nazwa Sklepu</title>

Co w praktyce wyglądać powinno tak:

<title>Ebook sztuka optymalizacji strony www / Sklep internetowy Ebook Land</title>

3. Grafika produktu i materiały wideo

W dzisiejszych czasach mało kto ma czas na czytanie rozległych opisów produktów. Kupujący za to bardzo chętnie oglądają zdjęcia i materiały wideo, które prezentują wyszukane przez nich produkty.

Tak więc należy wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i zadbać o to, aby każdy produkt posiadał profesjonalne zdjęcia oraz w miarę możliwość materiał wideo z jego prezentacją.

W przypadku zdjęć należy dopilnować tego, aby zostały one wykonane w odpowiedniej rozdzielczości i jakości. Idealnym kolorem tła będzie biały – pozwoli on na pełne skupienie na prezentowanym produkcie.

Każdy obraz powinien posiadać przyjazną nazwę pliku, zawierającą nazwę produktu:

www.domena.pl/zdjecia-produktow/ebook-sztuka-optymalizacji-www.jpg

oraz uzupełniony atrybut alt=”” (przez nazwę produktu):

<img src="zdjecia-produktow/ebook-sztuka-optymalizacji-www.jpg" alt="Ebook sztuka optymalizacji www">

Te 2 elementy pozwolą na skuteczne pozycjonowanie zdjęć produktów w Google Grafika i dostarczeniem ruchu z nowego źródła.

Jeśli chodzi o materiały wideo, są one świetnym sposobem na zaangażowanie użytkownika i urozmaicenie karty produktowej. Należy umieszczać je bezpośrednio w opisie produktu lub np. dedykowanej im zakładce.

Wszystkie materiały wideo należy udostępniać również na swoim oficjalnym kanale YouTube. Film należy uzupełnić o unikalny opis, który wyjaśni o czym dany film jest oraz koniecznie link do karty produktowej. YouTube jest drugą największą wyszukiwarką i może znacząco przyczynić się do zwiększenia ruchu w Twoim sklepie internetowym.

4. Opis produktu

Dobry opis produktu powinien składać się z kilku zdań, być chwytliwy i konkretnie opisywać produkt. Warto wzbogacać go liczbami, punktami i pogrubienia, które przyciągną wzrok użytkownika oraz pozwolą na lepsze skanowanie tekstu. Opis musi podkreślać jakość i zalety produktu. Głównym celem opisu jest nakłonienie użytkownika do zakupu produktu.

Kluczowe dla pozycjonowania jest to, aby opis był unikalny dla każdego z produktów. Nie należy kopiować i powielać opisów ze swojej strony internetowej na inne stronach internetowych.

Opis nie powinien być udostępniony np. do porównywarek cenowych jak „CENEO”. Dla tego typu skryptów powinniśmy udostępniać drugą wersję opisu. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że Google uzna CENEO jako właściciela opisów, nakładając filtr za kopie treści lub obniżając pozycje Twojego sklepu internetowego.

5. Użyteczność i UX karty produktowej wraz z procesem zakupowym

Przez cały proces zakupowy, czyli od karty produktowej, na którą trafia użytkownik, po finalizację transakcji, powinien on być „prowadzony za rękę”. Zarówno karta produktowa jak i cały proces zakupu powinien być prosty i intuicyjny. Oznacza to, że przycisk zakupu wraz z innymi kluczowymi elementami tej podstron jak opinie i cena, powinny być widoczne i łatwe do zlokalizowania. Zbyt skomplikowana strona lub proces zakupu może odstraszać spore ilości klientów, szczególnie tych nieobytych z komputerem.

6. Meta drescription produktu

Meta description to element, który w przypadku nieuzupełnienia, Google wygeneruje automatycznie. Nie zawsze zrobi to jednak poprawnie i tak jakbyśmy chcieli.

Meta description to opis pokazywany dla wyniku strony internetowej bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. W chwili obecnej Google pokazuje tam do 320 znaków:

W przypadku kart produktowych najczęstszą praktyką jest wygenerowanie meta description automatycznie, poprzez wczytanie do tagu pierwszych 320 znaków opisu danego produktu.

7. Opinie o produkcie

Dla wielu internautów opinie produktów to wciąż kluczowy element, który ma wpływ na ich decyzję o zakupie danego produktu. Prowadząc sklep internetowy należy bardzo mocno dbać o to, aby użytkownicy opiniowali kupione przez nich produkty.

Opinie pozyskiwać można na wiele sposobów, jednym z najpopularniejszych i stosunkowo skutecznych jest automatyczna wysyłka e-maili przypominających o wystawieniu opinii, które wysyłane są od 1 do 2 tygodni pod nadaniu towaru.

8. Rich snippets dla karty produktowej

Rich snippets (rozszerzone opisy) to elementy, które pozwalają na skuteczne wyróżnienie swojej karty produktowej na tle innych stron w wynikach wyszukiwania:

Dzięki ich zastosowaniu, możliwe jest zamieszczenie już w wynikach wyszukiwarki informacji takich jak cena, dostępność i oceny produktu (opinie). Z ich wykorzystaniem należy oznaczyć produkt oraz jego opinie. Główną zaletą tych elementów jest znaczne wyróżnienie serwisu w wynikach wyszukiwania – co bardzo korzystnie wpływa na współczynnik kliknięć.

9. Nagłówki <hx> na karcie produktowej

Nagłówek <h1> wykorzystany został do oznaczenia nazwy produktu. Pozostałe nagłówki <h2> i <h3> warto wykorzystać do oznaczenia pozostałych elementów karty produktowej. Należy stosować je w sposób hierarchiczny i budować z ich pomocą konspekt dokumentu.

10. Linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne jest ważnym elementem, który wspomaga indeksację oraz pozycjonowanie sklepu internetowego. Ważne jest to aby linkować do głębokich podstron serwisu, zwiększając tym samym ich „moc”. A w przypadku kart produktowych idealnie będzie linkować do nich np. ze wpisów na blogu.

W przypadku linkowania z kart produktowych, to warto umieścić na niej linki do podstron producentów, autorów czy powiązanych wpisów na blogu.

Pozwoli to na stworzenie „chmury słów kluczowych” i usprawni przepływ użytkowników i robotów po serwisie.

11. Okruszki nawigacyjne

Okruszki to inaczej ścieżka nawigacyjna, która pokazuje użytkownikowi to, gdzie obecnie się znajduje oraz umożliwia mu wygodny powrót do wyższej struktury serwisu:

Element ten znacząco ułatwia poruszanie się po stronie i jest rekomendowany głównie ze względu na zwiększenie wygody użytkowników.

12. Warianty produktów

Jeśli w sklepie dostępne są różne warianty produktów, to warto dać użytkownikowi możliwość szybkiego przełączenia się pomiędzy nimi bezpośrednio z dowolnej karty produktowej:

Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik, który trafi na jedną kartę produktową, może wygodnie i szybko przejść do innej, np. tej, gdzie oferowana jest większa ilość produktu, czy jego inny rozmiar.

13. Zamienniki produktów

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas optymalizacji kart produktowych jest moduł „zamienników produktów”. Czasami zdarza się tak, że produktu braknie na magazynie lub wystąpi chwilowy problem z dostawą.

W tym wypadku nie należy wyłączać czy usuwać karty produktowej. Idealnym rozwiązaniem będzie wyświetlanie proponowanych zamienników danego produktu. W wielu przypadkach pozwala to na przekierowania użytkownika, który normalnie opuściłby stronę na inny produkt i sfinalizowanie transakcji.

 

Autor: Optima Media

Wróć

Skontaktuj się
Doradzamy bezpłatnie.

Adrian Tureniec
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez firmę Xelibri s.c. w celu przedstawienia oferty.
Google Partner

Agencja Optima Media jest partnerem Google, Certyfikat Google Partners potwierdza najwyższą jakość świadczonych usług z zakresu marketingu internetowego.