Ile kosztuje pozycjonowanie strony w Google?

Według statystyk Search Engine Journal z 2021 roku współpraca z topowymi agencjami międzynarodowymi kosztuje minimum 500 dolarów za pozycjonowanie lokalne. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż w Polsce ceny są zdecydowanie niższe niż za granicą. W konsekwencji za najprostsze działania SEO będziesz musiał zapłacić około 1 000 – 1 500 zł netto miesięcznie (dla małej lokalnej firmy). Sektor MŚP (małych i średnich organizacji) wymaga już inwestycji rzędu 1 500 – 5 000 zł netto miesięcznie. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, ile kosztuje pozycjonowanie strony w Google!

Od czego zależy koszt pozycjonowania Google? 7 kluczowych aspektów!

Chcesz się dowiedzieć, ile kosztuje pozycjonowanie strony? Bezpośrednia cena uzależniona jest od kilku kluczowych aspektów wpływających na koszty SEO:

  1. Rodzaj pozycjonowania – lokalne/ogólnopolskie/międzynarodowe

Koszt pozycjonowania Twojej strony internetowej jest uzależniony od zasięgu działań SEO, które planujesz podjąć. Jeżeli skupiasz się na pozycjonowaniu lokalnym, koszty będą niższe (nawet od 800 zł netto miesięcznie), ponieważ konkurencja w zawężonej lokalizacji jest zazwyczaj mniejsza, a prace koncentrują się na specyficznych frazach związanych z danym miastem czy regionem. 

W przypadku dążenia do uzyskania pozycji ogólnokrajowej lub międzynarodowej, będziesz musiał zainwestować znacznie więcej środków (minimum 1 500 zł netto miesięcznie). Wynika to z potrzeby optymalizacji strony pod kątem szerszej gamy fraz oraz intensywniejszych działań marketingowych (on-site i off-site SEO), pozwalających przebić się przez szerszą konkurencję i uzyskać widoczność w wielu lokalizacjach.

  1. Konkurencyjność Twojej branży

Zaangażowanie w pozycjonowanie w konkurencyjnej branży wymaga znacznych nakładów finansowych, ponieważ musisz nie tylko częściej aktualizować i optymalizować swoją witrynę, ale także inwestować w zaawansowane strategie SEO (obejmujące przykładowo regularne pozyskiwanie większej liczby wartościowych linków zewnętrznych).

  1. Stan obecnej strony internetowej

Stan Twojej strony internetowej ma istotny wpływ na rozpoczęcie prac związanych z SEO i w konsekwencji na koszty tych działań. Jeśli witryna jest już dobrze zoptymalizowana pod kątem technicznym, z szybkim czasem ładowania, początkowe koszty pozycjonowania będą niższe o kilkaset złotych netto ze względu na mniej roboczogodzin poświęconych przez specjalistów na optymalizację techniczną (np. obejmującą wskaźniki Core Web Vitals – LCP, FID oraz CLS).
 

Dobry czas ładowania witryny w Google PageSpeed Insights. Źródło: www.pagespeed.web.dev

  1. Wybrane frazy kluczowe i ich zasięg

Selekcja słów kluczowych, pod które będziesz chciał zoptymalizować swoją stronę, oraz zakres ich popularności mają bezpośredni wpływ na strategię i koszt działań SEO. Wybierając frazy o wysokim poziomie konkurencji, musisz przygotować się na wyższe koszty i bardziej skomplikowane działania optymalizacyjne (uwzględniające pozyskanie większej liczby backlinków i utworzenie znaczącej liczby treści).

Optymalizacja pod rzadziej wyszukiwane, ale bardziej precyzyjne frazy (np. long-tail SEO wyróżniające się wyższą konwersją niż frazy ogólne) może być tańsza i szybciej przynieść efekty w postaci lepszej widoczności w wybranych niszach rynkowych.

  1. Liczba pozyskiwanych linków zewnętrznych w każdym miesiącu

Liczba pozyskiwanych linków zewnętrznych każdego miesiąca jest czynnikiem wyraźnie wpływającym na koszty i efektywność działań SEO. Proces ich budowania musi być ciągły i skoncentrowany na jakości, nie tylko na ilości. 

Odnośniki zewnętrzne (backlinki) z autorytatywnych i odpowiednich źródeł są bardziej wartościowe i mogą znacząco podnieść ranking Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Ponadto starannie zaplanowana strategia link buildingu, obejmująca zarówno linki bezpośrednie, jak i te pośrednie, jest ważna w zakresie budowania długoterminowej widoczności i reputacji Twojej witryny internetowej.

Polecana lektura: Co to Search Generative Experience i jak zoptymalizować stronę pod SGE?

  1. Zakres pozostałych prac SEO

Zakres pozostałych prac SEO obejmuje m.in.:

 

Źródło: https://www.google.com/search/howsearchworks/how-search-works/rigorous-testing/

Skuteczne SEO wymaga ciągłego monitorowania i analizy wyników, pozwalając na bieżące dostosowywanie taktyk w taki sposób, aby maksymalizować widoczność Twojej strony w Internecie. Każde z tych działań jest istotnym elementem budowania silnej obecności online, wymagającym zarówno wiedzy technicznej, jak i strategicznego podejścia.

  1. Wybrany partner do pozycjonowania

Wybór odpowiedniego partnera do pozycjonowania jest decydujący dla sukcesu Twojej strategii SEO. Warto zwrócić w tym przypadku uwagę na doświadczenie i reputację agencji w branży, jak również na ich podejście do personalizacji strategii, umożliwiające dostosowanie działań do specyficznych potrzeb i celów Twojej firmy. 

Co więcej, analiza case studies i referencji pozwoli ocenić efektywność i jakość usług dostawcy. Upewnij się w tym przypadku, że potencjalny partner stosuje etyczne praktyki SEO, zapewniając trwałe i stabilne wyniki, unikając ryzyka penalizacji przez wyszukiwarki.

Agencja marketingowa, którą wybierzesz powinna dodatkowo korzystać z nowoczesnych narzędzi SEO (np. Ahrefs, Ubersuggest, Screaming Frog lub Senuto). Dzięki temu masz pewność, że analizy oraz strategie będą bazowały na aktualnych danych. Dobrym wyborem są również narzędzia typu Surfer SEO lub Contadu (do optymalizacji treści zgodnie z najnowszymi wytycznymi Google).

Ile kosztuje pozycjonowanie Google dla małych lub średnich firm?

Koszt pozycjonowania w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) wynosi zazwyczaj od 1000 do 5 000 zł miesięcznie.

Dla mniejszych firm działających lokalnie koszt będzie niższy, gdyż strategie skupiają się na mniej konkurencyjnych, lokalnych frazach, co obniża zarówno koszty, jak i czas potrzebny na osiągnięcie rezultatów. W przypadku firm dążących do uzyskania szerszego zasięgu, które rywalizują na bardziej konkurencyjnym rynku, inwestycja jest większa, wymagająca zaawansowanej optymalizacji i ciągłej analizy ruchu na stronie oraz działań konkurencji.

Ile kosztuje pozycjonowanie strony dla dużych przedsiębiorstw?

Pozycjonowanie strony dla dużych przedsiębiorstw kosztuje zwykle od 10 000 do 50 000 zł miesięcznie, ze względu na kompleksowość i skalę wymaganych działań. W przypadku dużych firm konieczne jest zastosowanie zaawansowanych strategii SEO, które obejmują zarówno optymalizację techniczną strony, jak i rozbudowane działania contentowe oraz link building na dużą skalę (nawet do kilkudziesięciu backlinków miesięcznie).

Ile kosztuje pozycjonowanie (SEO) w przypadku sklepów e-commerce?

Cena za pozycjonowanie (SEO) w przypadku sklepów e-commerce wiąże się z kosztami rzędu 2 000 do 20 000 zł miesięcznie. Wynika to z faktu, iż sklepy internetowe zwykle oferują dużą liczbę produktów i kategorii, co wymaga kompleksowej strategii SEO obejmującej zarówno optymalizację techniczną strony, jak i szczegółową pracę nad treścią i strukturą każdej podstrony produktowej. Optymalizacja dla e-commerce musi również uwzględniać unikalne opisy produktów, które pomagają wyróżnić ofertę na tle konkurencji, a także skuteczne tagowanie i indeksowanie, umożliwiające łatwiejsze znalezienie towarów przez potencjalnych klientów.

Podsumowanie

Koszty SEO nie są jednoznaczne i zależą od wielu istotnych czynników, które wymieniliśmy w dzisiejszym artykule. Możesz jednak się spodziewać, że koszt pozycjonowania nie będzie mniejszy niż 1000 zł netto miesięcznie w przypadku lokalnych firm. Jeśli natomiast chodzi o ogólnopolskie przedsiębiorstwa ze średnio konkurencyjnych branż, minimalna inwestycja wynosi ok. 2 000 – 3 000 zł netto miesięcznie.

Jeśli chcesz wzmocnić swoją obecność online i skorzystać z profesjonalnego wsparcia w dziedzinie SEO, OptimaMedia oferuje kompleksowe rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb. Aby dowiedzieć się więcej i rozpocząć z nami współpracę, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

Wróć

Zbuduj marketing swojej firmy.
Zamów bezpłatną konsultację

Adrian Tureniec
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez firmę Xelibri s.c. w celu przeprowadzenia konsultacji.
W ciągu 30 minut konsultacji omówimy Twoją sytuację oraz przedstawimy strategię pozyskiwania leadów wysokiej jakości.

Kategorie na naszym blogu

Zbuduj marketing swojej firmy.
Zamów bezpłatną konsultację

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez firmę Xelibri s.c. w celu przeprowadzenia konsultacji.
W ciągu 30 minut konsultacji omówimy Twoją sytuację oraz przedstawimy strategię pozyskiwania leadów wysokiej jakości.
Google Partner

Agencja Optima Media jest partnerem Google, Certyfikat Google Partners potwierdza najwyższą jakość świadczonych usług z zakresu marketingu internetowego.