Jak być bezpiecznym w social mediach?

Jakie niebezpieczeństwa na nas czekają?

Jeżeli chcemy bezpiecznie poruszać się po social mediach, musimy być świadomi zagrożeń, które na nas tam czekają. Poznanie ich, pozwoli nam na znalezienie sposobów na uniknięcie niepożądanych sytuacji.

Nasz brak świadomości o czyhających niebezpieczeństwach, jest idealne dla oszustów. Najpopularniejszą metodą jest phishing czyli metoda oszustwa, w ramach której sprawca wysyła wiadomości mające na celu wyłudzenie poufnych informacji lub zainfekowanie sprzętu odbiorcy szkodliwym oprogramowaniem.

Wielkim problemem jest cyberprzemocą, która jest powszechna nie tylko w mediach społecznościowych, ale i w całym internecie. Problem ten szczególnie dotyka nastolatków, na których mocno wpływa poczucie wstydu, upokorzenia, osamotnienia i stygmatyzacji. Formą cyberprzemocy jest też hejt, czyli przekaz, który niesie ładunek wrogości, agresji i nienawiści.

Powszechny dostęp do internetu spowodował, że praktycznie każdy może powiedzieć, co chce. To powiększyło problem, który szkodzi całej ludzkości, mianowicie fake newsy. Media społecznościowe rozszerzyły ten problem i sprawiły, że ludzie wierzą praktycznie we wszystko, co zobaczą lub przeczytają. Brak odpowiedniej świadomości w ludziach pozwala na propagowanie informacji korzystnych dla różnych instytucji lub innych propagand informacyjnych. Niestety przytłoczeni ogromną liczbą komunikatów, coraz częściej mamy trudności z rozpoznaniem tych, które powinny budzić wątpliwości.

Użytkownicy też popełniają błędy

Ogromna liczba użytkowników serwisów społecznościowych nie dba o bezpieczeństwo swoich kont. Przejawia się to między innymi poprzez stosowanie zbyt prostych haseł, korzystanie z jednego hasła do wielu portali, logowanie na konta za pośrednictwem niesprawdzonych urządzeń i sieci bezprzewodowych czy też brak uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Brak odpowiednich metod przekłada się również na problem z zachowaniem prywatności. Publikując na przykład zdjęcia z wakacji, otwieramy praktycznie drzwi dla potencjalnych włamywaczy. Może wydawać się to blachym przykładem, jednak takich sytuacji jest wiele. Podobnie jest w momencie publikowania materiałów, które pozwalają ocenić nasz status majątkowy, układ domu i jego słabe punkty oraz miejsce zamieszkania. Zwykłe zdjęcie widoku z okna, może pomóc ustalić przestępcom, gdzie dokładnie mieszkamy.

O co warto zadbać podczas korzystania z social mediów?

Istnieje kilka metod, które powinniśmy stosować, by być bezpiecznym w wirtualnym świecie. Przedstawiamy kilka z nich poniżej:

  • zabezpieczenie dostępu do kont w serwisach społecznościowych, poprzez silne i unikalne hasła oraz zastosowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego, gdyż w ten sposób ochronimy profile przed niepożądanym dostępem osób trzecich;

  • publikowanie treści w sposób odpowiedzialny z zachowaniem zdrowego rozsądku i udzielanie minimum informacji;
  • zachowanie dyskrecji w odniesieniu do własnych planów;
  • ograniczenie widoczności zamieszczonych treści, dzięki ustawieniom prywatności dostępnych w social mediach;
  • pobranie VPN, który zapewni nowy adres IP i zaszyfruje ruch;
  • dodawanie do znajomych osób, które rzeczywiście znamy;
  • zachowanie czujności, uważne zapoznawanie się z otrzymanymi informacjami i weryfikowanie ich prawdziwości;
  • chronienie godności osobistej, prywatności i szacunku dzieci, a także osób trzecich;
  • edukację najmłodszych użytkowników mediów społecznościowych na temat bezpiecznego korzystania z internetu;
  • samokontrolę w zakresie aktywności w mediach społecznościowych, tak aby była ona ograniczona w czasie, celowa i świadoma.

Wszystko jest dla ludzi, media społecznościowe także. Należy jednak pamiętać, że wszystko ma swoje ciemne strony na które musimy uważać. Nasza świadomość korzystania z internetu rośnie z roku na rok, ale ciągle musimy pamiętać, aby zadbać tam o swoje bezpieczeństwo.

Autor: Optima Media

Wróć

Skontaktuj się
Doradzamy bezpłatnie.

Adrian Tureniec
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez firmę Xelibri s.c. w celu przedstawienia oferty.
Google Partner

Agencja Optima Media jest partnerem Google, Certyfikat Google Partners potwierdza najwyższą jakość świadczonych usług z zakresu marketingu internetowego.