Dodanie strony do Google
Istnieje kilka metod, które możemy zastosować, aby nasza witryna internetowa zostanie zaindeksowana przez roboty Google. Dodanie strony do Google nie musi być trudne i czasochłonne.
Pierwszą z nich jest... czekanie. Czekanie aż roboty Google same trafią na naszą stronę WWW i ją zaindeksują. Sposób ten przynosi efekty po długim czasie, nawet po upływie 30 dni, bo co taki okres Google przeszukuje serwery DNS w poszukiwaniu nowych domen, a gdy się na nie natknie - udostępnia je w usłudze Google Public DNS. Metoda ta, pomimo tego, że jej stosowanie wymaga cierpliwości - sprawdza się na całym świecie. Z wyjątkiem Turcji, gdzie jest zakazana.
By nasza witryna znalazła się w indeksie Google, możemy udostępniać prowadzący do niej link na forach albo w mediach społecznościowych. Jak wiadomo, roboty Google poruszają się właśnie poprzez linki, które znajdują podczas monitorowania sieci. Link, na który trafi robot Google jest indeksowany niemal natychmiast, ale czas, w jakim odnajdzie on ów adres może wynieść od kilku minut do nawet kilku dni. Aby go skrócić, warto zamieszczać odnośniki do swojej strony WWW w serwisach osiągających wysoką pozycję w rankingach wyszukiwarek. Dobrze, by odnośniki do naszej witryny, jakie udostępniamy w Internecie były dobrej jakości. Najwięcej korzyści przynosi rozpowszechnianie mocnych linków, o wysokich parametrach, takich jak: PageRank, Page Authority, Domain Authority, Trust Flow czy Citation Flow.
Kolejną metodą zgłoszenia witryny internetowej do Google, jest wypełnienie stosownego formularza na stronie WWW (https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url?hl=pl). Czynność ta trwa zaledwie kilka minut, a oczekiwanie na zaindeksowanie witryny przez Google zazwyczaj nie przekracza kilku godzin.
Czwarty sposób na dodanie witryny do indeksu Google, to wysłanie do potentata jej mapy w formacie XML.
Sprawdzanie ilośći zaindeksowanych stron
Niezależnie od tego, którą metodę zgłoszenia strony WWW do Google wybierzemy, po jakimś czasie zechcemy sprawdzić, czy została ona zaindeksowana w wyszukiwarce. By to zrobić, należy w Google wpisać adres site:nazwastrony.pl i wybrać polecenie Szukaj. Strona znajduje się w indeksie Google, jeśli po wykonaniu powyższej operacji naszym oczom ukaże się odnośnik do niej. Gdy zobaczymy okno z pustymi wynikami - będzie to znak, że na zaindeksowanie naszej witryny musimy jeszcze zaczekać.
Warto wiedzieć, że strony WWW, na których znajduje się niewielka ilość tekstu, mogą zostać uznane przez Google za nieatrakcyjne i nie zdobyć dobrego miejsca, w rankingach wyszukiwania.
Zaindeksowanie strony WWW w wyszukiwarce Google to dopiero wierzchołek góry lodowej. Chcąc, by jej działanie było efektywne i przynosiło nam profity, musimy zadbać o jej wypozycjonowanie, optymalizację i promocję. Jeśli więc zamierzamy zarządzać własną witryną internetową - warto zapoznać się z tymi pojęciami.